Dom Dziecka im Janusza Korczaka w Tarnowie Opolskim jest całodobową placówką opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci do 18 roku życia. Mogą w nim również przebywać dzieci starsze z uwagi na: łączenie rodzeństw i inne uwarunkowania rodzinne, mającą nastąpić w niedługim czasie adopcję, przypuszczalny szybki powrót do domu rodzinnego, oczekiwanie na miejsce w domu pomocy społecznej, interwencyjne umieszczenie przez policje, prokuraturę i sąd.
Dom Dziecka usytuowany jest nieopodal lasu. Nie stanowi to jednak izolacji placówki. Niedaleko znajduje się osiedle mieszkaniowe oraz jednorodzinne domy mieszkańców wsi. Dzieci aktywnie biorą udział w życiu lokalnej społeczności: uczęszczają do przedszkola, najstarsze chodzą do szkoły Poza tym korzystają z możliwości spędzania czasu wolnego w Gminnym Ośrodku Kultury. Placówka dysponuje również własnym środkiem transportu i starsze dzieci bywają w Teatrze Lalek w Opolu w ZOO i innych atrakcyjnych miejscach.
Dom Dziecka zapewnia dzieciom: wyżywienie odpowiednie do potrzeb rozwojowych i zaleceń zdrowotnych, wyposażenie w odzież, obuwie, bieliznę i inne przedmioty osobistego użytku, stosownie do wieku i indywidualnych potrzeb, zabawki odpowiednie do wieku rozwojowego, środki higieny osobistej, zaopatrzenie w leki, podręczniki i przybory do zajęć plastycznych dla dzieci uczęszczających do przedszkola i do szkoły, pomoc w nauce oraz wyrównywanie opóźnień rozwojowych, uczestnictwo w zajęciach plastycznych, manipulacyjnych, rytmicznych, tematycznych i innych stosownie do wieku rozwojowego.
Dom Dziecka dysponuje pokojami 5 osobowymi wyposażonymi w: łóżeczka dziecięce lub tapczany, szafki i lampki nocne, szafy lub miejsca w szafie na przechowywanie rzeczy osobistych dzieci, książek.
W pokojach dziecięcych jest kolorowo i wesoło.
Placówka prowadzi rehabilitację dzieci. Posiadamy odpowiednio wyposażony gabinet rehabilitacyjny.
Dom Dziecka zatrudnia kadrę specjalistów do pracy z dziećmi: pielęgniarki, wychowawców, wyspecjalizowane opiekunki dziecięce o wysokich kwalifikacjach zawodowych, pedagoga, pracownika socjalnego, rehabilitanta, logopedę, psychologa. U nas dzieci chore, zaniedbane, dzieci z różnymi zaburzeniami i opóźnieniami rozwojowymi odzyskują zdrowie i radość życia, a na ich buzi pojawia się uśmiech. Zapewniamy im godne życie i godne dzieciństwo.
Nadrzędnym celem naszego Domu jest wychowanie dzieci w poszanowaniu więzi rodzinnych. Wśród naszych wychowanków jest wiele licznych rodzeństw. Razem przebywają w naszym Domu i o ile jest to tylko możliwe razem umieszczane są w rodzinach adopcyjnych.
Duży nacisk kładziemy na szybkie regulowanie sytuacji prawnej wychowanków. Z naszego Domu bardzo dużo dzieci trafia do rodzin adopcyjnych, będących nieodpłatną, rodzinną formą opieki, a nasze dzieci uzyskują w nich takie same prawa, jakie mają dzieci biologiczne. W związku z tym, koszt utrzymania dziecka obciążający samorządy ogranicza się do czasu uregulowania sytuacji prawnej danego dziecka i umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej.
Ponadto dla wielu bezdzietnych osób adoptowane dzieci są szansą na posiadanie upragnionego potomstwa.